Duże papugi

Duże papugi.

Modrolotki, rozelle, alpaki, papużki faliste, to powszechnie znane rodzaje niedużych papug, które cieszą się największym „braniem” ze względu na ich łagodne usposobienie, niewielkie wymagania, a tym samym- łatwość hodowli. Są one niezwykle urokliwe i przyjazne aczkolwiek, nie da się ich „uczłowieczyć” poprzez naukę mowy ludzkiej, co w pewnym sensie odbiera im blask, gdy skonfrontuje się je z większymi okazami. Pokaźne, wielobarwne papugi nie wszystkie, ale wybrane gatunki, charakteryzują się zdolnością powtarzania dźwięków: gwizdania, śpiewania i mowy. Jest to talent obok którego nie sposób przejść obojętnym stąd też, wiele osób decyduje się na dużego ptaka właśnie ze względu na tę specyficzną, bardzo atrakcyjną cechę.

Duże, dumne, kolorowe ptaki budzą podziw i zachwyt każdego bez wyjątku. Rozłożony pawi ogon, to widok nie z tej ziemi. Podobne wrażenia robią rozłożone skrzydła egzotycznych papug, zwłaszcza rodzaju męskiego, które odznaczają się pięknym, kolorowym, niezwykle intensywnym upierzeniem.

Najpopularniejszą, a jednocześnie najpiękniejszą papugą hodowlaną w kategorii „duże ptaki” jest ara, która charakteryzuje się tęczowym upierzeniem. Istnieje kilkanaście podgatunków tego ptaka, a każdy z nich zachwyca równie mocno. Na wspomnienie zasługuje ara różowooka, szafirowa, zielona, oliwkowa, zielonoskrzydła, żółtoskrzydła oraz ara kasztanowoczelna. Najefektowniej prezentuje się ara trójbarwna (tricolor) o czerwono-niebiesko- żółtym umaszczeniu aczkolwiek, żyje ona przede wszystkim na wolności. Nie należy ona do ptaków stricte hodowlanych.

ARA, wywodzi się z Ameryki Południowej, jako zwierzę hodowlane dożywa nawet do 65 lat. Jej cechy charakterystyczne, to duży rozmiar, długi ogon, kolorowe pióra oraz haczykowaty dziób. Samice i samce różnią się od siebie nieznacznie. Samce mają bardziej nastroszony czub i są odrobinę większe aniżeli samice. Częściej też bywają agresywne. Ptaki z gatunku ara bardzo łatwo oswoić. Mocno przywiązują się do właściciela, zazwyczaj reagują tylko na dźwięk jego głosu.

Duży ptak, to dużo radości, ale duży ptak, to także duży kłopot. Podczas zakupu papugi należy mieć to na względzie. Ptaka, jak innego każdego zwierzęcia, nie można pozbyć się od tak. Raz podjęta odpowiedzialność za czyjeś życie zobowiązuje na całe życie. Jeśli myślisz inaczej, to nie decyduj się na opiekę nad jakimkolwiek zwierzęciem, bo ono z pewnością mocno na tym ucierpi.