Ile kosztuje papuga?

Ile kosztuje papuga?

Papugi są wspaniałymi zwierzętami domowymi, a ponieważ większość gatunków papug żyje długo — czasami nawet do 80 lat lub dłużej! — to ptak, który będzie z tobą przez długi czas. Na pierwszy rzut oka papuga może wydawać się niedrogim zwierzakiem, zwłaszcza mniejsze ptaki, ale prawda jest taka, że ​​posiadanie papugi może przerodzić się w kosztowny romans.

W zależności od gatunku papugi, którą posiadasz, ilość pieniędzy, które wydajesz przez całe życie ptaka, może łatwo sięgnąć tysięcy dolarów. Mniejsze ptaki są naturalnie tańsze w utrzymaniu niż duże gatunki, takie jak ary, ale nadal są stosunkowo drogimi zwierzętami domowymi. Ponadto posiadanie jakiegokolwiek gatunku papugi to ogromna odpowiedzialność, a poza wysokimi kosztami nie jest to decyzja, którą należy podjąć lekko.

W tym artykule podzielimy wszystkie koszty związane z posiadaniem jednego z tych wyjątkowych ptaków oraz ile prawdopodobnie będzie Cię to kosztować przez całe życie.

Sprowadzenie do domu nowej papugi: koszty jednorazowe.

Jednorazowe koszty twojej papugi obejmują nie tylko samego ptaka, ale także jego klatkę, zabawki, jedzenie i akcesoria. Koszt papugi, którą wybierzesz, będzie zależał głównie od gatunku, a ptaki takie jak ary lub papuga żako są znacznie droższe, niż na przykład nimfa lub papużka falista. Koszty utrzymania i karmienia będą również wyższe, ponieważ większe ptaki mają bardziej unikalne potrzeby niż mniejsze gatunki. Wszystko, od klatek i stojaków po zabawki, będzie kosztować więcej dla większej papugi.

Wielu przyszłych właścicieli papug nie brało pod uwagę wszystkich aspektów posiadania jednego z tych ptaków. Wielu z nich jest gotowych oddać te ptaki (wraz z akcesoriami) za darmo, ponieważ odpowiedzialność jest po prostu zbyt duża. Sprawdź lokalne ogłoszenia; możesz być zaskoczony, jak wiele osób jest gotowych oddać drogie ptaki za darmo.

Adoptowanie papugi – koszt – $20-$1,000.

Jeśli to możliwe, najlepszym rozwiązaniem jest adopcja. Nie tylko adoptowane papugi będą kosztować mniej, ale także zapewnisz kochający dom potrzebującemu ptakowi. Pamiętaj, że istnieje ponad 350 różnych gatunków papug, wszystkie o różnych osobowościach, temperamentach i potrzebach, i powinieneś zbadać ptaka, którego zamierzasz przywieźć do domu, zanim go adoptujesz.

Zakup papugi od hodowcy – koszt $20-$3,000+.

Kupując papugę od hodowcy, koniecznie trzeba odwiedzić lokal, aby sprawdzić, jak są hodowane i pielęgnowane. Hodowca, którego wybierzesz, powinien szczerze kochać te ptaki i mieć doświadczenie w ich hodowli. Uważaj na tanie papugi, ponieważ często pochodzą one od hodowców, którzy sprzedają tylko dla pieniędzy, a nie z prawdziwej pasji do papug. Od dobrego hodowcy papuga może kosztować nawet 3000 USD, a w niektórych przypadkach więcej.

Istnieje kilkaset gatunków papug, ale następujące papugi są często trzymane jako zwierzęta domowe i ich średnie ceny:

Papuga Ara $1,000-$3,000+
Papuga Żako $800-$3,500
Papuga amazonka $500-$2,500
Afrykanka żółtobrzucha $400-$800
Papuga Konura $250-$3,000
Papuga Kakadu $800-$3,000
Papuga Nimfa $50-$300
Papużka nierozłączka $50-$200
Papuga długoogonowa $50-$800
Papuga Parrotlet $150-$350
Papuga Ara Miniaturowa $700-$2,500

Akcesoria dla papugi.

Lista materiałów i kosztów opieki nad papugami

Klatka $70-$1,000
Pojemniki na karmę i wodę $5-$50
Drążek 10-30 $ za sztukę
Zabawki $20-$100
Drabiny 10-30 $ za sztukę
Huśtawka $10-$40
Wanna $10
Obcinacz do paznokci $8-$12
Nożyczki $8
Środki czystości $20-$30
Żywność $10-$30
Transporter podróżny $30-$80
Weterynarz $50-$200

Roczne wydatki na papugę. 450-2500 USD rocznie.

Po zsumowaniu kosztów żywności, opieki weterynaryjnej i ubezpieczenia, roczny koszt utrzymania papugi może szybko stać się ogromny, szczególnie w przypadku dużych ptaków, takich jak ary. Pamiętaj, że najdroższe ptaki są również najdłużej żyjące i będą z tobą przez dziesięciolecia. Ale nawet małe gatunki papug mogą żyć długo, a koszty mogą szybko się sumować. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę fakt, że chociaż możesz sobie pozwolić na początkowy koszt papugi, będziesz musiał zaplanować większy budżet na lata.

Weterynarz –  120-400 dolarów rocznie.

Twoja papuga będzie potrzebować corocznego badania, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku z jej zdrowiem, a także pielęgnacji dwa lub trzy razy w roku. Oczywiście, jeśli zachorują lub będą potrzebować opieki medycznej, roczne koszty mogą szybko wzrosnąć. Plan opieki zdrowotnej dla ptaków to świetny pomysł, zwłaszcza dla większych, droższych ptaków, ponieważ mogą one być drogie, jeśli zachorują. Zdecydowanie zalecamy odłożenie 200 USD na deszczowy dzień.

Badania kontrolne – 100-250 dolarów rocznie.
Coroczna kontrola weterynaryjna papugi jest wysoce zalecana, ponieważ ptaki dobrze ukrywają choroby. Jest to prawdopodobnie spowodowane, przystosowaniem się drapieżników żyjących na wolności do polowania na słabsze ptaki, a zanim wykażą objawy, choroba mogła już postępować  bez pomocy. Większość właścicieli zabierze swoje ptaki na kontrolę co najmniej raz w roku, ale mniej więcej co 6 miesięcy jest prawdopodobnie lepszą opcją, szczególnie w przypadku starszych ptaków.

Szczepienie papugi – 30-60 dolarów rocznie.
Dostępna jest tylko jedna szczepionka dla ptaków domowych, ale ptaki trzymane w klatkach są rzadko, jeśli w ogóle, szczepione. Ta szczepionka jest przeznaczona na poliomawirusa i jest naprawdę konieczna tylko dla ptaków, które często mają bliski kontakt z innymi papugami. Jeśli zdecydujesz się podać swojemu ptakowi tę szczepionkę, najlepiej zrobić to w młodym wieku, około 4-8 tygodni, z późniejszymi corocznymi dawkami przypominającymi. Jeśli masz starszego ptaka, wymagana jest początkowa dawka podwójna, z kolejnymi corocznymi dawkami przypominającymi.

Leczenie pasożytów.
Kilka różnych pasożytów jest wspólnych dla ptaków i ważne jest, aby upewnić się, że otrzymują zdrową dietę, która wzmacnia ich układ odpornościowy, aby pomóc im skutecznie zwalczać te infekcje. Giardia jest najczęstszą infekcją w rodzinie papug i może nawet przenosić się na ludzi. Jeśli twoja papuga nie jest często narażona na kontakt z innymi ptakami, zwykle nie ma się czym martwić.

Sytuacje awaryjne – $300-$2,000.
Podobnie jak w przypadku wielu innych kosztów, jeśli masz dużą papugę, taką jak żako lub ara, koszty weterynarza w nagłych wypadkach mogą być znacznie wyższe, w niektórych przypadkach nawet do 2000 USD. Jeśli masz w domu wiele ptaków domowych lub innych zwierząt domowych, wypadki mogą się zdarzyć, a choroby mogą zaatakować nagle i najlepiej być przygotowanym. Aby być po bezpiecznej stronie, dobrą praktyką jest odłożenie 300-500 USD na wypadek nagłej potrzeby.

Ubezpieczenie – 50-360 USD rocznie.
W zależności od ubezpieczenia, które zdecydujesz się wybrać, ubezpieczenie dla twojego pierzastego przyjaciela może zacząć się już od 5 $ i wzrosnąć do 30 $ miesięcznie. Dobry plan zwykle pokrywa koszty choroby, urazów, kradzieży i śmierci, a także wszelkie nieplanowane sytuacje awaryjne. Jeśli masz duże, drogie ptaki, takie jak ary, zdecydowanie zalecamy wykupienie ubezpieczenia, ponieważ ich leczenie w nagłych wypadkach może być niezwykle kosztowne. Mniejsze gatunki papug mogą wymagać tylko funduszu na deszczowe dni, ale już za 5 USD miesięcznie ubezpieczenie jest tego warte, szczególnie w przypadku starszych ptaków.

Żywność dla papugi – 300-1500 dolarów rocznie.
Twoje roczne koszty żywności będą oczywiście zależeć od wielkości papugi, którą posiadasz. Zdrowa papuga może kosztować od 25 do 100 dolarów miesięcznie, w zależności od gatunku, a to nawet nie obejmuje smakołyków ani świeżej żywności! Zdecydowanie zalecamy kupowanie żywności luzem, ponieważ na dłuższą metę może to zaoszczędzić ogromną ilość pieniędzy.

Utrzymanie czystości – 50-100 dolarów rocznie.
Utrzymanie czystości twojej papugi nie kosztuje dużo, ponieważ są to zwierzęta dość tanie w utrzymaniu, jeśli chodzi o ich warunki mieszkaniowe. Będą potrzebować wkładek do klatek – wystarczy nawet gazeta – i zwykłych zabawek do żucia, takich jak drewniane klocki lub kości mątwy. Duże papugi uwielbiają żuć i szybko rozdzierają wszystko co mogą zdobyć dziobem, w tym zabawki, meble, portfele i drewniane meble, więc dobrą praktyką jest uwzględnienie tych kosztów w budżecie.

Rozrywka – 50-200 dolarów rocznie.
Papugi uwielbiają się wspinać i uwielbiają żuć, dlatego musisz zapewnić im niezbędną rozrywkę, aby utrzymać ich stymulację psychiczną i fizyczną. W szczególności duże papugi mogą szybko niszczyć zabawki i drabiny i prawdopodobnie będziesz musiał je regularnie wymieniać. Papugi potrzebują również regularnej rotacji różnego rodzaju zabawek , ponieważ mogą szybko znudzić się tą samą starą zabawką.

Liny, grzędy, drabiny i drewniane klocki do żucia są częścią regularnej rozrywki dla papug, a koszty mogą szybko sumować się przez cały rok, w zależności od tego, co kupujesz.

Całkowity roczny koszt posiadania papugi – 1000-2000 $ rocznie.
Biorąc pod uwagę jedzenie, kontrole weterynarza i wymianę zabawek, roczny koszt posiadania papugi może szybko się sumować, a to oprócz początkowych kosztów i wszelkich sytuacji awaryjnych, które mogą się pojawić. Możesz spodziewać się, że zapłacisz co najmniej 100 $ miesięcznie za samo jedzenie dla dużego ptaka.

Posiadanie papugi z ograniczonym budżetem.

Chociaż koszt utrzymania papugi może wydawać się wysoki, zwłaszcza w przypadku dużych ptaków, istnieją proste sposoby na obniżenie kosztów. Adopcja papugi pozwoli nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także da dom papudze w potrzebie. Kupowanie używanych klatek i akcesoriów to także świetny sposób na obniżenie kosztów początkowych, które są łatwo dostępne online i w lokalnych ogłoszeniach. Grzędy i place zabaw są również szeroko dostępne z drugiej ręki.

Oszczędzanie pieniędzy na opiece nad papugami.

Największym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy na ogólnej opiece nad papugami jest kupowanie karmy hurtowo. Podczas gdy początkowy zakup może wydawać się wysoki, kupowanie hurtowe pozwoli Ci zaoszczędzić na dłuższą metę — papugi mogą żyć przez dziesięciolecia, a te niewielkie oszczędności z czasem zsumują się w znaczną kwotę. Innym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy są domowe grzędy, stojaki i zabawki. Są łatwe do wykonania i prawie nic nie kosztują. Używanie gazety do wyściełania klatki papugi jest również prostym rozwiązaniem oszczędzającym pieniądze.

Wniosek.

Początkowy koszt i powtarzające się koszty posiadania papugi zależą od gatunku papugi, który zdecydujesz się kupić. Większe papugi będą naturalnie droższe w zakupie, utrzymaniu i opiece, a ponadto zazwyczaj mają znacznie dłuższą żywotność, co powoduje, że koszty sumują się jeszcze bardziej w czasie.

Jednak bez względu na gatunek papugi, którą zdecydujesz się kupić, trzymanie papugi nie jest tanim przedsięwzięciem, a ptaki te wymagają szczególnej uwagi i troski. Są to wyjątkowe i wspaniałe zwierzęta domowe, a jeśli jesteś przygotowany na duże koszty posiadania jednego z tych ptaków, nakłady pieniężne są zdecydowanie warte radości i niezrównanego towarzystwa, które papuga może dodać do twojego życia!