Papuga Amazonka niebieskoczelna

Papuga Amazonka niebieskoczelna (Amazona aestiva.).

Czoło ptaka jest niebieskie, ciemię, boki głowy, podbródek i podgardle jest koloru żółtego. Zielonego koloru jest grzbiet i brzuch. Czerwoną barwę ma ramię skrzydła, lotki pierwszorzędowe są niebieskie, sterówki zielone. Przez zielone upierzenie, prześwieca w niektórych miejscach kolor żółty. Samiczka ma cale ubarwienie bledsze, z wyjątkiem czoła, którego niebieski kolor jest bardzo intensywniejszy niż u samczyka. Amazonka niebieskoczelna w języku niemieckim, jest określana jako amazonka czerwonoramienna. Należy ona do najzdolniejszych papug, potrafi się nauczyć bardzo sporej liczby słów, melodii oraz innych dźwięków. Długość ciała wynosi około 35 – 40 cm.

Hodowla.

Chów w warunkach domowych nie należy do najtrudniejszych, ponieważ amazonki niebieskoczelne, są ptakami łagodnymi, potrafią być całymi godzinami czymś zajęte, np.: obserwują ciągle coś, naśladują inne zwierzęta, bawią się umieszczonymi w klatce małymi przedmiotami. Dobrą zabawą dla tego ptaka, mogą być także świeże gałęzie, umieszczone w klatce, kora gałęzi służy jako dostarczeniem papudze ważnych, składników odżywczych. Klatka dla amazonek, musi być duża i solidna, wykonana ze stalowego drutu najlepiej o grubości 2 mm. Najlepsze warunki maja ptaki, które są umieszczone w dużych wolierach ogrodowych, dzięki którym , mogą fruwać i zachowują właściwą kondycje, sprzyjającą ich długowieczności. W dużych wolierach amazonki mogą przebywać razem z innymi dużymi ptakami. Karmę stosujemy taką samą, jak u amazonek kubańskich.

Rozmnażanie.

W wiwariach rozmnażanie, już się kilkakrotnie udała. Ptaki przebywały wówczas w odrębnej wolierze. Obsadzonej gęstymi krzewami. Do swojej dyspozycji miały budkę o wymiarach: 40x40x150 cm, z otworem o średnicy 12 cm. We wnętrzu budki, po stronie otworu wlotowego, była umieszczona siatka z grubego drutu, dzięki której ptaki mogły chodzić. Za wyściółkę służył torf, trociny i mech. Samica znosi jaja w odstępach 4 dniowych, może ich być razem około 3-4, wysiaduje je przez 62 dni. W pierwszym tygodniu życia młodych piskląt, tylko samiczka je karmi, samczyk zaś karmi swoją partnerkę. Następnie prze 100 dni, para karmi i pielęgnuje razem swoje potomstwo. Zaglądanie do gniazda nie jest wskazane, ponieważ ptaki mogą się przestraszyć, w skutek czego porzucą swoje młode. Podczas wychowu młodych, oprócz karmy takiej jak w żywieniu amazonek kubańskich, podajemy ptakom spore ilości skiełkowanych nasion oraz miękkiej karmy z gotowanego jaja kurzego z dodatkiem bułki tartej, maku i marchwi. Z zielonek w okresie wychowu młodych, najbardziej odpowiedni jest szpinak, zaś nigdy sałata, która może w piskląt wywołać biegunkę.