Papuga Amazonka żółtogłowa

Papuga Amazonka żółtogłowa (Amazona ochrocephala). Amazonka żółtoczelna.

Zamieszkuje Wenezuelę i wyspy Aruba, naturalnym siedliskiem ptaka są obrzeża lasów i gęste zarośla. Spotkać można go także, na polach uprawnych, gdzie żywi się rożnymi ziarnami zbóż. Amazonka żółtogłowa zakłada gniazda w głębokich dziuplach drzew. W ciągu roku posiada od 3 do 5 młodych z jednego lęgu. Wysiaduje jaja przez 30 dni, młode usamodzielniają się przez około 80 dni.

Wygląd.

Czoło i boki głowy oraz podgardle są koloru żółtego. Pozostała część głowy, szyi, grzbiet, cały brzuch i ogon mają barwę trawiastozieloną. Ramię skrzydła jest barwy żółtej, lotki drugorzędowe są czerwone, a pierwszorzędowe brunatnozielone, zewnętrzna chorągiewka lotek jest niebieska. Sterówki zielone, a boczne czerwone. Samiczka podobna jest do samczyka. Amazonka żółtogłowa jest ptakiem hałaśliwym, ale bardzo inteligentnym, potrafi nauczyć się wielu słów a także melodii. Długość ciała wynosi około 34 cm.

Hodowla.

Wymagania środowiskowe i żywieniowe, papuga ta ma podobne do Amazonki kubańskiej. Łatwo przyzwyczaja się do swoich opiekunów, troskliwie i dobrze pielęgnowana darzy ich swą ptasia miłością. Przy dłuższych rozstaniach, tęskni za swoimi opiekunami, co objawia się jej krzykliwymi dźwiękami i duża nadmierną ruchliwością lub nieprzyjmowaniem pokarmów.