Papuga Krasnogonka krótkodzioba (Enicognathus ferrugineus).
Enicognathus ferrugineus ferrugineus papugę tą można spotkać na terenach południowego Chile regiony Aisen i Magallanes, na południu Argentyny w prowincji Chubut oraz na Ziemi Ognistej czyli na najbardziej niewysuniętych na południe terenach kontynentu Ameryka Południowa.
Enicognathus ferrugineus ferrugineus zarówno samiec i samica mają pióra w kolorze przygaszonej zieleni z delikatnymi czarnymi lub szarymi obwódkami. Upierzenie czoła i przestrzeni między dziobem a oczami jest brązowo- czerwone. W centralnej części podbrzusza dostrzec można wyraźną brązowo-czerwonawą łatkę. Ogon jest taki sam jak owa łatka. Dziób jest koloru szarego. Tęczówka jest czerwono-brązowa.
Enicognathus ferrugineus minor. Krasnogonkę krótkodziobą mniejszą można spotkać na obszarze centralnego i południowego Chile aż do wschodnich stoków And, spotykana jest także na terenach południowo-zachodniej Argentyny.
Enicognathus ferrugineus minor papugi tego podgatunku jak sama nazwa wskazuje są generalnie mniejszd od swoich kuzynów, poza tym brązowo-czerwona łata na podbrzuszu jest słabiej wyrażona lub w ogóle nie występuje, generalnie ubarwienie jest ciemniejsze.
Upierzenie młodocianych osobników: jest podobne jak u dorosłych z tym wyjątkiem, iż czerwono-brązowe pióra są mniej wyraźne, mniej intensywne. Do końca drugiego miesiąca pisklęta mają białą obwódkę dookoła oka, która z czasem staje się bardziej szara.
Średnie wymiary dorosłego osobnika: wielkość 33cm, waga 160g.
Naturalne środowisko: to lesiste tereny do 2000m npm, jednakże nierzadko Krasnogonkę można spotkać na bardziej otwartych terenach, czy wręcz terenach uprawnych, osobniki zajmujące południowe tereny spotykane są także nad morzem.
Krasnogonka krótkodzioba jest papuga przyjazną i cichą, lubiącą zabawy. Jest wrażliwa na wilgoć i zimno, może być hodowana w stadzie.
Średnia długość życia: od 15 do 25 lat.
Wielkość miotu: od 5 do 6 okrągłych jaj w wymiarze 31mm na 25mm, czasami wielkość miotu może dochodzić nawet do 11 jaj.
Okres rozrodczy: to grudzień, ale ptaki żyjące na północy składają jaja wcześniej.
Okres inkubacji: to około 26 dni.
Okres pozostawania w gnieździe: od 53 do 63 dni.
Warunki hodowlane: woliera o minimalnej długości 3m z dużą ilością cienia, zbiorników wodnych (misek itp.) do kąpieli, poziomych gałęzi, drabinek, lin do huśtania, drewnianych przedmiotów do zabawy… Wymiary budki rozrodczej: ukośna, drewniana skrzynka o wymiarach 46 x 20 x 30,5 cm
Dieta: owoce takie jak: jabłka, gruszki, pomarańcze, banany, granaty, owoce kaktusa stanowią około 30% dziennej diety. Ponadto warzywa takie jak: marchewki, seler, groszek, kukurydzę, zieleninę, zwilżoną kaszę i trochę różnego rodzaju ziaren, ugotowaną fasolę (ziarna)rośliny strączkowe, dodatkowo niewielkie ilości twardego sera żółtego pokrojonego w kostki,można włączyć kupną karmę dla papug.
Ptaki na wolności grupują się w niewielkie stada do 10-15 osobników ale większe stada też widywano. Zakładają swoje gniazda w dziuplach, wyściełając gniazda zdrapanym drzewem i korą, czasami mogą używać znalezionych piór, ale nigdy swoich.