Papuga Rozella blada

Papuga Rozella blada (Platycercus adscitus).

Rozella blada jest znana hodowcom w Europie od 1850 roku. Papużka ta pochodzi z południa Nowej Walii. Jej naturalnym środowiskiem są rozlegle obrzeża lasów, parki, ogrody oraz uprawy rolnicze. Rozelle blade zgodnie współżyją z innymi odmianami papug, często można je zauważyć żerujące e dużych różnogatunkowych stadach na sawannach. Miejscami zakładania gniazd przez Rozelle białolice są głębokie dziuple drzew (1-2 m). Żywią się różnorodnymi nasionami traw, krzewów, drobnymi orzeszkami, pszenicą, młodymi pędami roślin i owocami. W ciągu jednego roku odbywają zazwyczaj dwa lęgi.

Wygląd.

Długość samczyka wynosi 33 cm, samiczka może być mniejsza. Głowa ptaka ma barwę bladożółtą. Lica i podgardle barwy białej. Pióra na grzbiecie i kuprze są koloru czarnego, z szerokimi złocistymi obrzeżami. Ramię skrzydła jest czarne, a pozostałe pióra pokrywowe barwy niebieskiej, lotki są szafirowe, a ich obrzeża zielonkawe. Sterówki środkowe mają barwę zielononiebieską , a pozostałe jasnoniebieską. Pióra pokrywowe podogonowe są czerwone. Dziob i nogi szaroróżowe. Samiczka ma głowę nieco mniejszą niż samczyk, a cała jej sylwetka jest bardziej wysmukła. Nie wystarcza to jednak niestety, aby ustalić płeć ptaków, ponieważ u tego gatunku rozelli płeć jest wyjątkowo bardzo trudno rozpoznać. Młode ptaki są zdolne do wyuczenia się kilku melodii oraz słów.

Hodowla.

Hodowla Rozelli w warunkach domowych, nie sprawia żadnych trudności, gdyż ta papużka jest odporna i wytrzymała na zmienne warunki klimatyczne i mogą przebywać cały rok w wolierach ogrodowych z ocieplanym schronieniem. Trzymane w mieszkaniu muszą przebywać w dużych klatkach, ponad 1,5 m długości, aby utrzymać odpowiednią kondycję i sprawność fizyczną, po prostu rozelle muszą mieć zapewnioną przestrzeń do fruwania. Poza okresem lęgowym mogą przebywać z innymi gatunkami dużymi papugami. Pielęgnacja oraz karmienie jest taki samo jak w przypadku rozelli białolicych i nimf.

Rozmnażanie.

Najtrudniejszym elementem hodowli jest dobór odpowiedniej pary. Rozelle blade połączone w pary długo pozostają w stosunku do siebie bardzo nieufne, dlatego należy bardzo cierpliwie obserwować ptaki, zanim oczywiście zdecydujemy się na rozdzielenie pary. Odpowiednia dla nich budka lęgowa ma wymiary 22x30x40 cm. Za wyściółkę służyć będą trociny, torf i mech.

Samczyk pierwszy penetruje budkę, następnie zachęca samiczkę do wejścia. Samiczka znosi od 3 d0 6 jajeczek, które wysiaduje przez 24 dni. Młode opuszczają gniazdo po 32 dniach, a rodzice zazwyczaj karmią je aż do swoich następnych lęgów. Młode papugi po usamodzielnieniu się powinny być jednak odseparowane od rodziców. W ten sposób możemy zaoszczędzić ptakom nadmiernego wysiłku, jakie jest wychów dużej gromadki i wiecznie głodnych młodych. Rozelle blade bez komplikacji wysiadują jajeczka i wychowują młode. Musimy jednak zwracać uwagę na to, by nie zabrakło im nigdy karmy miękkiej i skiełkowanych nasion. Karmienie, pielęgnacja i wychów młodych są takie same jak u rozelli białolicych i nimf. Młode ptaki zaczynają się pierzyć zaraz po wyjściu z gniazda i uzyskują ostateczne ubarwienie po 16 miesiącach. W tym czasie każdy samczyk dąży do zdobycia dominującej pozycji wśród swojego rodzeństwa.