Papuga Stokówka prążkowana

Papuga Stokówka prążkowana (Bolborhynchus lineola). Papuga Katarzynka.

Zakres występowania:

  • Bolborhynchus lineola lineola – spotykana jest na terenach południowego Meksyku do zachodniej Panamy
  • Bolborhynchus lineola tigrinus – zasiedla obszary północno- zachodniej Wenezueli i Kolumbii aż do centralnych terytoriów Peru.

Naturalne środowisko: są to górzyste, wilgotne lasy strefy subtropikalnej na wysokości od 1500 do 3000m. Spotyka się je też na otwartych terenach, uprawnych terenach jak np. pola kukurydzy.
Ptak żyje w dużych grupach w koronach drzew. W okresie suszy stada rozdzielają się.

Bolborhynchus lineola lineola w ubarwieniu samców, podobnie zresztą jak u Stokówki andyjskiej, dominuje zieleń, czarne prążki, od których wzięła się nazwa papugi znajdują się na wszystkich górnych częściach ciała oprócz ciemienia. Boki ciała ptaka i klatki piersiowej są pokryte oliwkowo- zielonymi piórami z czarnymi i zielonymi prążkami. Zagięcie skrzydła jest czarne. Spodnie pióra pokrywy skrzydła i lotek są niebieskawo-zielone. Pióra ogona są ciemno-zielone, z czego jego centralne pióra mają wyraźne, czarne brzegi. Dziób jest w kolorze rogu, podbarwiony na różowo. Oczy są ciemno- brązowe.
Samice ma takie samo upierzenie, tylko prążki na górnych partiach ciała są cieńsze, tak samo jak cieńszy jest czarny brzeg centralnych piór w ogonie.

Bolborhynchus lineola tigrinus są bardzo podobne do nominalnego kuzyna, aczkolwiek ich upierzenie jest ciemniejsze, a prążkowania bardziej wyraziste.

Upierzenie młodocianych jest podobne jak u samicy tylko mniej intensywne, jakby wyblakłe, a prążki są mniej wyraźne.

Średnie wymiary dorosłych osobników to: wielkość 16cm, waga: 42- 52g.

Informacje hodowlane:

Spokojna, towarzyska papuga, gdy wzburzona może chaotycznie latać po pomieszczeniu i stać się bardziej hałaśliwa. Może być hodowana w tym samym pomieszczeniu z innymi ptakami o tej samej wielkości lub mniejszymi.

  • Średnia długość życia: około 15 lat.
  • Wielkość miotu: od 3do 6 jaj.
  • Okres inkubacji: 18 dni.
  • Okres pozostawania w gnieździe: około 5 tygodni.
  • Okres rozrodczy: ptaki z Panamy przechodzą go w grudniu, ptaki w Kolumbii od lipca do sierpnia.

Warunki hodowlane: może to być klatka lub woliera na wolnym powietrzu w cieplejszym klimacie o minimalnej długości 1,2m. Budka lęgowa może być ukośna o wymiarach 25.4cm x 15cm x 15cm lub pionowa o wymiarach 17.8cm x 17.8cm x 30.5cm.

Stokówka prążkowana lubi zabawę, więc należy jej zapewnić duże ilości poziomych żerdzi, huśtawki, linii do kołysania i wspinania, drabinek, zabawki do toczenia po ziemi i żucia, np. szyszki czy kawałki garbowanej skóry. Należy także pamiętać o płytkich wanienkach.

Dieta: różnorodna mieszanka nasion takich jak: proso, owies, konopie, ziarna słonecznika. Zielenina taka jak: mlecz, ptasie ziele sałata. Pożywienie wzbogacamy gotowanym na twardo jajkiem, chlebem pełno ziarnistym, nisko tłuszczowym serem i marchewką. Wyżej wymienione produkty podajemy w formie pokruszonej. Od czasu do czasu jako przysmak możemy podać nektar kwiatowy oraz pyłek kwiatowy.