Papuga Żałobnica białosterna

Papuga Żałobnica białosterna (Calyptorhynchus baudinii).

Populacja tej papugi jest niewielka waha się od 10 000 do 15 000 osobników.

Głównym zagrożeniem dla populacji są utrata naturalnego środowiska na rzecz rolnictwa, kopalni i nowych osiedli mieszkalnych. Ponadto w miejscach lęgowych zadomowiły się obce dla tego ekosystemu pszczoły, które zawładnęły papuzimi gniazdami. Także farmerzy ciągle, mimo objęcia Żałobnicy białosternej prawną ochroną w 1996 roku, odstrzeliwują owe papugi.

Naturalne środowisko: podczas okresu rozrodczego spotykany w podmokłych lasach. Poza nim papugi spotyka się na terenach uprawnych, w sadach i otwartych przestrzeniach leśnych.

Zakres występowania: południowo-zachodnie tereny Australii, na północ od Pasma Górskiego Darling (wschodnio-południowy cypel kontynentu).

Dorosły samiec ma głównie szaro- czarne pióra zakończone przykurzono- białą obwódką. Pióra pokrywy usznej są w takim samym kolorze co obwódki piór. Boczne pióra w ogonie mają szeroką, białą obwódkę. Dziób jest szary, wąski z wydłużoną końcówką. Skóra dookoła oka jest różowa, a tęczówka ciemno brązowa. Jeśli chodzi o samice to ich upierzenie jest podobne, z tym, iż pióra pokrywy usznej są jaśniejsze, bardziej białe. Dziób ma bardziej rogowy kolor, a skóra dookoła oczu jest szara.
Średnie wymiary: 56cm wielkości, waga 630-750g.

Upierzenie młodocianych wyróżnia się pożółkłymi piórami pokrywy usznej, biała obwódka na ogonie jest węższa i posiada nieregularne plamki. Dziób jest w kolorze szarego rogu. Obwódki dookoła oczu szare.

Informacje hodowlane:

Ptak może być hałaśliwy, ale może też nauczyć się mówić. Wymaga uwagi, gdyż trzymany w hodowli może ulegać stresowi. Papugi te są bardzo bojaźliwe, nad stadem zawsze czuwa jeden papuzi wartownik, który w razie czego ostrzega popasające się stado. Ptaki łączą się w pary raz na całe życie.

Długość życia: ptak jest długowieczny może żyć 50 i więcej lat. Warunki hodowlane: woliera powinna mieć co najmniej 7m długości. Ptaki te lubią przeżuwać dlatego w ich wolierze nie może zabraknąć gałęzi, polan oraz zabawek z garbowanej skóry.

  • Okres rozrodczy: trwa od sierpnia do stycznia.
  • Czas inkubacji: 29 dni.
  • Wielkość miotu: od jednego do dwóch jaj o wymiarach 50 x 34.5 mm.
  • Czas pozostawania w gnieździe: około 11 tygodni.

Dieta: składa się głównie z orzechów: laskowych, migdałów, orzechów sosnowych i ziaren: słonecznika, zbóż, kukurydzy. Poza tym Żałobnice spożywają zielone warzywa, a w czasie karmienia młodych także różnego rodzaju robaki.