Papugi w domu

Papugi w domu.

Każde zwierzę w domu, jakiekolwiek by ono nie było, to wielka radość i wesele wśród domowników, aczkolwiek to także ogromna odpowiedzialność, a co za tym idzie, w pewnym sensie również kłopot.

O żywą istotę trzeba przecież nieustannie dbać i troszczyć się dokładnie tak, jak o dziecko. Zwierzęciu trzeba bowiem poświęcać mnóstwo czasu i uwagi oraz bezwzględnie okazywać uczucia, by faktycznie czuło się potrzebne i kochane. Zwierzę, to przecież nie zabawka, maskotka rodziny, ale jej pełnoprawny członek.

Kot i pies, to najpopularniejsze zwierzaki domowe, ale, ze względu na to, iż nie każdy może pozwolić sobie na tak ruchliwą i absorbującą uwagę istotę, coraz więcej osób decyduje się na zwierzę „klatkowe”, tj. papuga.

Hodowanie papużki w domu, to wspaniała sprawa aczkolwiek, trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Przeczytanie książki czy jednorazowe spotkanie z zawodowym hodowcą, to zdecydowanie za mało. Sklepy zoologiczne i hodowle papug zdecydowanie powinny stać się częstym miejscem naszych wizyt.

Najważniejszą sprawą jest decyzja o wyborze konkretnego gatunku owego ptaka. To, czy zainteresują nas powszechnie znane rodzaje niedużych papug czy też wielobarwne papugi ma bowiem duże znaczenie podczas zakupu właściwej klatki dla ptaka oraz akcesoriów do zabawy. Ponadto trzeba mieć na uwadze, że zwierzęta lotne, zwłaszcza te duże, potrzebują dosyć dużej przestrzeni. W związku z tym, koniecznym zdaje się być kupienie klatki ogrodowej dla ptaków.

Istotne jest również poznanie zwyczajów żywieniowych naszego przyszłego pupila. Karmienie i żywność dla ptaków oraz pielęgnacja papug i papużek powinny być zgodne ze specyfiką tychże zwierząt, a także z odgórnymi zaleceniami ornitologów i lekarzy weterynarii.

Papugi są bardzo przyjaznymi i ufnymi ptakami. Zazwyczaj bardzo szybko dostosowują się do nowych warunków i przywiązują się do ludzi. Nie lubią samotności aczkolwiek, niejednokrotnie, więcej miłych uczuć żywią w stosunku do rodzaju ludzkiego aniżeli do swoich sióstr- papug. To właśnie, m.in. więź jaka zawiąże się między ptakiem, a jego właścicielem w dużej mierze warunkuje chociażby to, czy kiedyś nasza ptaszyna przemówi ludzkim głosem. Często pada pytanie, jak sprawić by papuga mówiła i gwizdała, bo przecież nie dzieje się to samo z siebie. Nieustanny kontakt z ptakiem oraz pozytywne nastawienie to klucze do sukcesu, aczkolwiek pamiętajmy, że tylko nieliczne gatunki papug są zdolne przemówić.