Papuzica duża

Papuzica duża (Coracopsis vasa).

Zakres występowania:

  • Coracopsis vasa vasa są to obszary wschodniego Madagaskaru.
  • Coracopsis vasa drouhardi ten podgatunek spotkamy na zachodzie wyspy.
  • Coracopsis vasa comorensis zamieszkuje wyspy Moheli i Anjouan należące do Komorów.

Naturalne środowisko: Podobnie do Papuzicy małej zamieszkuje sawanny, suche lasy, gęstwiny buszu, pola uprawne, ale w odróżnieniu od niej są to tereny do 1000m npm.

Naturalne zagrożenie: spotyka ją ze strony zaniku jej terenów lęgowych, oraz złej polityki społecznej, gdzie traktuje się Papuzicę dużą jako szkodnika, niszczącego uprawy.

Coracopsis vasa vasa samce są szaro-czarne, bardziej szare w górnych partiach ciała, tak samo szary jest spód piór w ogonie, stosina jest w kolorze czarnym. Pióra pierwszorzedowe posiadają niebiesko-szarawą obwódkę. Ogon jest brązowo-czarny. Dziób jest różowawy w kolorze rogu. Kantarek (przestrzeń między okiem a dziobem) jest naga, tak jak obwódka oka, skóra jest różowawo- biaława. Tęczówka jest ciemno-brązowa.
Samica ma takie samo upierzenie jak samiec, poza okresem rozrodczym, kiedy to gubi pióra na głowie odsłaniając żółto-pomarańczową skórę.

Coracopsis vasa drouhardi oba osobniki mają generalnie bledsze pióra, w górnej części ciała dominują pióra niebiesko-szarawe. Spodnia część ogona jest szaro-biaława. Na końcu ogona dostrzeżemy ciemniejszą obwódkę. Ogólnie mniejsze od swoich kuzynów.

Coracopsis vasa comorensis podobnie do podgatunku drouhardi papugi te są bledsze, ale ich dolne części ciała są podbarwione brązowym kolorem, spodnia część ogona jest szaro-brązowa z ciemniejszą stosiną. Ogólnie mniejsze.

Upierzenie młodocianych: tak jak u dorosłych osobników ale z przewagą brązu, spodnie części ciała są nawet kasztanowe. Dziób jest szary. Woskówka, kantarek i obwódka oka są szare i nagie.
Średnie wymiary: 50cm, waga 480g.

Informacje hodowlane:

Tak jak Papuzica mała i Papuzica duża wydaje dziwaczne dźwięki, może zachowywać się albo bardzo nieśmiało albo wręcz zaczepnie w stosunku do ludzi. Może łatwo podlegać stresom. Bardzo aktywne podczas księżycowych nocy.

  • Okres rozrodczy: trwa od października do grudnia
  • Wielkość miotu: od 3 do 4 eliptycznych jaj o wymiarach 46.0 x 34.0mm
  • Czas inkubacji: 17 dni
  • Długość pozostawania w gnieździe: 7 tygodni

Warunki bytowe: woliera o minimalnej długości 7m. Budka lęgowa powinna być poziomym pudełkiem o wymiarach 40.6cm x 40.6cm x 122cm.

Dieta: owoce powinny stanowić 30% dziennego pożywienia (jabłka, gruszki, pomarańcze, banany, jagody). Dodatkowo warzywa (marchewka, zielenina, groszek, fasolka, świeża kukurydza) oraz nasiona i ziarna (ryż, orzechy).