Papuzica mała

Papuzica mała (Coracopsis nigra).

Zakres wystepowania:

  • Coracopsis nigra nigra obejmuje wschodni Madagaskar.
  • Coracopsis nigra libs spotykany w zachodniej części wyspy Madagaskar.
  • Coracopsis nigra sibilans bytuje na wyspach Wielki Komor i Anjouan należących do wyspiarskiego państwa na oceanie indyjskim Komory.
  • Coracopsis nigra barklyi zamieszkuje wyspę Praslin należącą do Seszeli.

Naturalne środowisko: Papuzicy małej jest zróżnicowane, można ja spotkać od terenów mieszkalnych poprzez sawanny, busz otaczający wioski, niskie lasy, pola uprawne, brzeg morza aż po wzgórza do wysokości 2025m npm.

Populacja: poza Coracopsis nigra barklyi, która występuje na wyspie Praslin tylko w ilości 100 sztuk, Papuzica mała jest ptakiem popularnym.

Coracopsis nigra nigra zarówno samiec jak i samica są czarno- brązowe, spodnia część ogona posiada szarawy odcień. Ogon jest brązowo-czarny, stający się coraz ciemniejszy w kierunku końca. Dziób jest różowo-biały, ale po okresie pierzenia staje się szary. Ciemno-brązowe oczy otoczone są nagą, szarą skórą.

Coracopsis nigra libs samiec i samica są jaśniejsze od nominalnego kuzyna, pióra spodnich części ciała są bardziej brązowe, podbarwione kolorem niebiesko-szarym, brak ciemnej obwódki na ogonie.

Coracopsis nigra sibilans obydwa osobniki są blado-brązowe, z mniejszą ilością czarnego koloru, brak szarego koloru na piórach pierwszorzędowych. Dziób jest brązowo-szary. Ogólnie mniejsze.

Coracopsis nigra barklyi papugi te są podobne do podgatunku Coracopsis nigra sibilans, wyróżniają się tylko szaro-niebieskimi refleksami na zewnętrznej powierzchni piór pierwszorzędowych, na ciemieniu dostrzeżemy blado-brązowe łatki.
Średnie wymiary: wielkość 35cm, waga 315g.

Upierzenie młodocianych osobników: generalnie ich pióra są bledsze od tych u dorosłych papug, pióra na ogonie posiadają blado-szare końcówki. Dziób podbarwiony jest na żółtawo.

Informacje hodowlane:

Ptaki te są niezwykle ciekawskie, lubią się bawić. W stosunku do człowieka są nieprzewidywalne mogą być bardzo nieśmiały lub aprzeciwnie bardzo zaczepne. Znane są z wydawania dziwacznych odgłosów.

  • Okres rozrodczy: najprawdopodobniej od listopada do lutego
  • Czas inkubacji: 14 dni
  • Wielkość miotu: od 3 do 5 owalnych jaj o wymiarach 36 x 26mm
  • Czas pozostawania w gnieździe: około 5 do 6 tygodni

Warunki bytowe: woliera musi mieć co najmniej 4,5m długości. Jeśli chodzi o budkę lęgową powinno to być pionowe pudełko o wymiarach 30.5cm x 30.5cm x 91.5cm.

Dieta: Papuzica mała generalnie je więcej owoców niż Papuzica duża Coracopsis vasa. Owoce stanowią 30% dziennej diety tych papug: jabłka, gruszki, pomarańcze, banany, granaty, jagody… Dodatkowo nie pogardzi ona zielonymi liśćmi, marchewką, orzechami, nasionami czy nawet drobnym robactwem.