Pielęgnacja papug

Pielęgnacja papug.

Powszechnie wiadomo, że łatwiej jest zapobiegać chorobom, niż je leczyć, dlatego też trzeba zwracać baczną uwagę na stan zdrowia i kondycję papug.

Papugi faliste same porządkują swoje upierzenie i nie trzeba im w tym pomagać. Wskazane jest natomiast umożliwienie im kąpieli raz na kilka dni. Naczynko z wodą wstawia się do klatki, a po kąpieli zabiera. Ptaki oswojone i wypuszczane z klatki chętnie wykorzystują do tego celu duży talerz z wodą postawiony na stole.

Typowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest korekcja długości pazurów. W środowisku naturalnym ptaki ścierają pazury o korę i gałęzie drzew. U ptaków trzymanych w klatce bardzo często dochodzi do przerostu warstwy rogowej pazurów, co powoduje znaczne utrudnienie w chodzeniu i przytrzymywaniu się żerdek w klatce. Przycinanie pazurów ptakowi hodowca może bez obaw wykonać jedynie wtedy, gdy ma do pomocy drugą osobę, przytrzymującą papug. Poprzez warstwę rogową prześwituje żywa tkanka, której nie wolno skaleczyć.

Przerost tkanki rogowej dziobu powoduje, że papuga może mieć kłopoty z pobieraniem pokarmu. Zabieg przycięcia dziobu może sprawiać hodowcom pewne kłopoty i dlatego lepiej zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii.