Pokarm dla papugi.
W przypadku naszych pupili, tych dużych i tych małych, to w gestii hodowców leży dopracowanie tak ważnych elementów jak odpowiedni jadłospis oraz dostateczna dawka ruchu. Tak jak w przypadku psów czy kotów, nie wydaje się być to problemem, tak w przypadku papug, jest to nieznaczne utrudnione, a podejmując się takowych działań, należy konsekwentnie ich przestrzegać.
Jak zachować papugę przy właściwym stanie zdrowia oraz dobrej kondycji fizycznej? Najważniejsza jest dieta, która stanowi 80% podstaw zdrowotnych. Ktoś spyta, jak powinna wyglądać zdrowa dieta, przeznaczona dla Ar, Aleksandret, czy nawet dla maleńkich Papużek falistych? Nie zależnie od gatunku, czy rozmiaru papugi, ważne jest, aby posiłki były zbilansowane, nieprzesadzone, urozmaicone oraz podawane w stałych porach i równych odstępach czasowych.
Nieprzesadzone posiłki? Pod określeniem tym, kryje się wielkość podawanych zwierzętom porcji. Ważne jest skupianie się na tym, aby papugi były dostatecznie posilone, unikając tym samym nadmiernego ich przejadania. Pomiędzy jednym, a drugim istnieje naprawdę cienka granica, którą poprzez nieuwagę łatwo zachwiać i znacznie ją przekroczyć. Częste i mocne przepełnianie żołądka oraz mała aktywność fizyczna może powodować otyłość, która wśród papug jest bardzo niebezpieczna, ze względu na liczne groźne choroby, choćby układu krążenia, które za sobą pociąga.
Zbilansowanie oraz urozmaicenie pokarmu ma na celu zapewnienie papugom wystarczającej porcji witamin, mikro i makroelementów, oraz podstawowych składników pokarmowych, takich jak zdrowe kwasy tłuszczowe (omega-3,omega-6), węglowodany i białka, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Taka różnorodność posiłkowa posłużyć może także ptakom za pewnego rodzaju rozrywkę, a radość naszych pupili, jest uwieńczeniem wszelakich starań, które podejmujemy.
Podając papugom posiłki o stałych i przestrzeganych godzinach, dbamy o to, aby każde danie zostało w pełni przetrawione przez zwierzę oraz odpowiednio wykorzystane. Bardzo istotne jest dokładne mycie oraz wybieranie produktów przeznaczonych do spożycia wolnych od toksyn, metali ciężkich, spalin oraz oprysków. Papugi należą do bardzo wrażliwych zwierząt, a tak silne związki chemiczne w sposób negatywny wpływają na ich zdrowie.
Wapno i gotowe mieszanki zbożowe dla papug stanowią wzbogacenie diety w dodatkowe składniki odżywcze oraz witaminy, których może zabraknąć w potrawach przygotowywanych w sposób tradycyjny. Dodatkowa suplementacja jest korzystna w przypadku ograniczonej przyswajalności poszczególnych składników mineralnych oraz odżywczych, które często są ze sobą ściśle powiązane.
Produkty, z których przygotowywane będzie pożywienie powinny być świeże oraz wolne od wszelakich uszkodzeń. Wiele produktów warzywnych, bądź też owocowych fermentuje lub gnije pod wpływem odgnieceń, bądź pęknięć, tak jak jest w przypadku truskawek, które są niezwykle podatne na fermentację.
Woda, to kolejny ważny element zbilansowanej diety i ważne jest codzienne jej wymienianie, ograniczające tym samym możliwość zatrucia organizmu papug, poprzez spożywanie bakterii, dostających się do pojemników z wodą wraz z ubocznymi produktami przemiany materii (odchodami, moczem).
Do jednych z najważniejszych produktów, z których przygotowywane są posiłki przeznaczone dla papug, zalicza się przede wszystkim warzywa oraz owoce, które wyprzedają nasiona, orzechy oraz zboża, pod względem zawartości witamin oraz mikro i makroelementów. W świeżych produktach znajdują się także duże pokłady błonnika oraz przeciwutleniaczy polepszających podstawową przemianę materii oraz ułatwiających usuwanie z organizmów zbędnych produktów metabolizmu.
W rzeczywistości jednak podstawę diety papug, bez względu na ich rozmiar, stanowią nasiona zbóż, traw, kiełki oraz orzechy, dostarczające naszym pierzastym pupilom niezbędnych kwasów tłuszczowych oraz wielu witamin, włącznie ze składnikami mineralnymi.
Te trzy grupy produktów są ze sobą ściśle powiązane i nie może ich zabraknąć, jako podstawowych elementów pożywienia.
Kolejne miejsce w piramidzie żywienia zajmują produkty dostarczające pierzastym pupilom pełnowartościowego białka zwierzęcego, wspomagające budowę oraz regenerację organizmu. Produkty jajeczne powinny być podawane papugom zwłaszcza w porze lęgów, co dostarcza nie tylko osobnikom dorosłym, ale i pisklętom, witamin niezbędnych do prawidłowego rozwoju.
Na miejsce piąte, a więc takie, z których produktami nie należy przesadzać, przydzielone zostały witaminy, odżywki, bądź leki, włącznie z kostkami wapiennymi. Poprzez celowe podanie „preparatów medycznych” oraz „suplementów” hodowcy dostarczają z zewnątrz swoim podopiecznym witaminy oraz składniki mineralne, które przyswajalne są w niskim stopniu przez papugi na drodze naturalnego uzupełniania.
Szczyt naszej piramidy zarezerwowany został dla smakołyków, które pomimo swych ogromnych walorów smakowych, są wysokokaloryczne, a co za tym idzie, w nadmiarze niebezpieczne dla serca oraz prawidłowej kondycji fizycznej, często zakończonych otyłością oraz problemami z krążeniem.
Jak widać, na prawidłowe żywienie papug wpływa wiele czynników, które będąc ze sobą ściśle powiązane pomogą utrzymać nam naszych podopiecznym w odpowiednim zdrowiu oraz dobrym samopoczuciu. Dodając do tego aktywność fizyczną, zabawy oraz odpoczynek przyczyniamy się w znacznym stopniu do wydłużenia żywotności naszych pupili, a tym samym pozyskanie bliskich i oddanych przyjaciół na długie zimowe wieczory, zabezpieczając się przed nieznośną i bolesną samotnością.
Dlatego, dbajmy o nasze barwne cuda, których radość, zdrowie oraz zadowolenie są uwieńczeniem naszych ciężkich, ale jakże przyjemnych starań.