Transport Papugi

Transport Papugi.

Przeważnie w sklepach zoologicznych nie ma specjalnych pojemników do transportu ptaków. Nowo nabyta papużka wkładana jest przez sprzedawcę do papierowej torebki z dziurkami, mającymi ułatwić wentylację, i przekazana nabywcy. Takie rozwiązanie możliwe jest tylko wtedy, gdy czas transportu będzie bardzo krótki, a temperatura na dworze nie jest zbyt niska.

Do przewozu ptaków na większe odległości stosuje się specjalne pojemniki, zwane transportówkami. Są to niewielkie pudełka z mocnego kartonu lub sklejki, z otworami wentylacyjnymi umożliwiającymi wymianę powietrza. Panująca wewnątrz ciemność nie przeszkadza papużce, wręcz przeciwnie – działa uspokajająco, gdyż ptak nie widzi otaczających go „niebezpieczeństw”.

W czasie przewozu należy pamiętać o tym, że transportówka nie powinna być wystawiona na działanie promieni słonecznych, silne przegrzanie jest bowiem dla ptaków śmiertelne. Z tego względu nie można również zostawiać transportówki z papużką w zamkniętym samochodzie, stojącym na słońcu.

Jeśli transport ma potrwać kilka godzin, trzeba zapewnić papużce dostęp do wody. Oczywiście nie bezpośredni – do transportówki wkładamy kilka kawałeczków soczystych, lecz nie rozmazujących się owoców.

Jeśli jest to możliwe, lepiej przewozić papużki pojedynczo. Można również przewozić je po kilka sztuk, lecz wtedy transportówka musi być odpowiednio większa, aby nie dochodziło między ptakami do konfliktów wynikających z przegęszczenia.