Warunki hodowli papugi w domu

Warunki hodowli papugi w domu.

Jak wszystkie niewielkie zwierzęta trzymane przez człowieka w domu, papużki muszą mieć swoje pomieszczenie. Nawet najbardziej oswojone ptaki nie mogą ciągle urzędować w całym mieszkaniu. Muszą mieć własną klatkę, z której tylko czasami mogą być wypuszczane pod kontrolą człowieka. Wynika to zarówno z troski o zwierzę, które pozostawione bez opieki może zrobić sobie krzywdę, jak również z dbałości o stan naszego mieszkania.

Przed wypuszczeniem ptaka z klatki bezwzględnie trzeba sprawdzić, czy wszystkie okna w domu są dokładnie zamknięte. Pozostawienie niewielkiej nawet szczeliny prędzej czy później doprowadzi do nieszczęścia. Wiedziona ciekawością papużka wyleci na dwór, a wtedy wyjątkowo rzadko właścicielowi udaje się ptaka złapać. Papużka falista pozbawiona opieki człowieka nie ma u nas najmniejszych szans przeżycia, choćby dlatego, że nie będzie potrafiła zdobyć właściwego pożywienia. Jedyną nadzieją na ocalenie papużki jest złapanie jej, gdy osłabnie – nim dopadną ją koty lub nim zginie z głodu.

W mieszkaniu na swobodnie latającą papużkę też czyhają różne niebezpieczeństwa, o których hodowca musi zawsze pamiętać.

Bardzo często na skutek nieuwagi człowieka papużki wlatują do kuchni i tam ulegają poparzeniom, gdyż w trakcie gotowania często nie przykrywamy naczyń pokrywkami. Zetknięcie się ptaka z parą wodną unoszącą się nad kuchenką kończy się dla niego tragicznie.

Pułapką są również nie zasłonięte firankami okna. Zderzenie z niewidoczną dla lecącej papużki szybą grozi ptakowi w najlepszym razie dotkliwym potłuczeniem, często jednak kończy się jego śmiercią.

Ptak czasem nudzi się i w ramach rozrywki obgryza napotkane przedmioty. Najczęściej ofiarą padają grzbiety książek z górnych półek, kinkiety i narożniki regałów. Jeśli jednak przedmiotem zainteresowania ptaka staną się nie zabezpieczone przewody elektryczne, zabawa może skończyć się porażeniem zwierzęcia prądem i śmiercią.