Wybór klatki dla papugi

Wybór klatki dla papugi.

Każdy ptak musi mieć swoje gniazdo- zaciszne miejsce, azyl, gdzie może się schować, zrelaksować, wyciszyć, a także rozmnażać. Ptaki hodowlane, większość swojego życia spędza w klatkach. Tam mają swoje dziuple, gniazda i żerdzie. Tam spożywają posiłki, gaszą pragnienie, śpią, wydają na świat potomstwo.

W związku z tym, klatki te powinny być odpowiednio przystosowane do ich potrzeb i w całości spełniać swoją rolę. Wybór klatki dla papugi w żadnym razie nie może być przypadkowy, ale dokonany z rozwagą i namysłem. Ptaki te bowiem, jak wszystkie inne, w zależności od gatunku i rozmiaru, mają specyficzne potrzeby, które hodowcy powinni respektować dla dobra tych zwierząt.

Jeśli papużki są małe lub średniej większości, to zazwyczaj ich przestrzeń ogranicza się jedynie do tej klatkowej. Rzadko bowiem są wypuszczane ze względu na obawę hodowcy przed ich ucieczką, której nie sposób przewidzieć bądź też z uwagi na ich bezpieczeństwo. W takim razie, należy zapewnić im komfortową przestrzeń, w której można wyodrębnić strefę posiłku i pojenia, noclegu, zabawy oraz lotu. Zamknięcie ptaka w małej, ciasnej klatce, to barbarzyństwo i bezduszność, totalny brak wyobraźni i empatii.

Im większe papugi, tym więcej miejsca i przestrzeni potrzebują. Duże, kolorowe papugi hodowane w domach zazwyczaj mają stosunkowo niewielkie klatki, gdyż jest to jedynie miejsce, gdzie śpią i odpoczywają na żerdzi. Nie mają gniazd. Przez większość czasu latają swobodnie po mieszkaniu. Karmienie odbywa się na neutralnym gruncie. Niemniej jednak, fruwanie po domu niesie ze sobą ryzyko uderzenia w mebel, żyrandol, drzwi, które niespodziewanie otworzono itp. Dlatego też, ciepłą porą, zaleca się umieszczanie wolierów na zewnątrz. Klatki ogrodowe dla ptaków czy woliery na balkonach, gwarantują papugom nie tylko bezpieczeństwo i swobodę poruszania się, ale także umożliwiają kontakt z naturą, co niezwykle podnosi komfort ich życia i pozwala im się rozwijać. „Wyposażenie” takich klatek jest bowiem bogatsze i ciekawsze z punktu widzenia papug aniżeli typowa, domowa klatka.

Jeśli kochamy swoje zwierzęta i pragniemy ich dobra, to nie trzymajmy ich w małej, ciasnej klatce 24h na dobę. Ptaki czują i cierpią nie mniej niż inne zwierzaki. Pamiętajmy o tym i miejmy stale na względzie. Ustawa o ochronie zwierząt nakazuje spuszczanie psów z łańcuchów, m.in. na 12h w ciągu doby. Ptaki też pragną wolności. Nawet tej pozornej.