Wygląd papugi falistej

Wygląd papugi falistej.

Wygląd papugi falistej jest tak charakterystyczny, że ktoś, kto choć raz ją ujrzał, rozpozna ją potem bez trudu.

W przeciwieństwie do większości papug, papuga falista ma stosunkowo smukłe, wydłużone ciało, o głowie niezbyt wyraźnie oddzielonej od tułowia, tak że linia ciała od czubka głowy przez tułów po ogon jest prawie linią prostą.

Dziób, o barwie rogowożółtej lub zielonoszarej, jest niewielki, raczej krótki. Górna szczęka jest haczykowato zgięta ku dołowi i zachodzi na szczękę dolną (żuchwę), również krótką. Język, jak u wszystkich papug, jest gruby i mięsisty.

Woskówka, czyli narośl znajdująca się u nasady górnej szczęki, jest u samców intensywnie niebieska, u samiczek – cielistobrązowa. Umożliwia to bez problemu rozróżnienie płci dorosłego ptaka.

U ptaków o umaszczeniu pierwotnym (takim, jakie ma większość dziko żyjących papug falistych w Australii) upierzenie odznacza się delikatnym, bardzo urozmaiconym rysunkiem. U dorosłych ptaków czoło, ciemię, podgardle i okolica żuchwy są intensywnie siarkowożółte. Po obu stronach żuchwy, poniżej oka, występują niebieskie plamy, a jeszcze niżej – po trzy niewielkie czarne kropki. Okolice ucha, tył głowy i szyi, czaprak, barki i większa część pokryw skrzydeł są żółtozielone z kilkoma (od 2 do 4) czarnymi poprzecznymi liniami, podobnymi do fal na ciele ptaka (stąd polska nazwa tego gatunku – papuga falista).

U osobników młodych fale występują na całej głowie. Tylna część grzbietu, kuper, pierś i brzuch są intensywnie jasnozielone.

Nogi papugi falistej, podobnie jak palce i pazury, są długie i cienkie. Jak u wszystkich papug dwa palce (drugi i trzeci) są skierowane do przodu, dwa (pierwszy i czwarty) do tyłu, dzięki czemu papugi świetnie wspinają się po drzewach trzymając gałęzi oraz doskonale chwytają nogą pożywienie.