Zabawki dla papug

Zabawki dla papug.

Papugi, to bardzo żywe, pełne energii, a tym samym, niezwykle ruchliwe stworzenia, które są spokojne jedynie wtedy, gdy śpią, a sypiają stosunkowo niewiele. W związku z tym, trzeba zrobić wszystko, aby umilić i uprzyjemnić im pobyt w klatce zwłaszcza, gdy nie jest ona zbyt duża i przestronna na tyle, by papugi mogły się w niej swobodnie poruszać drogą powietrzną.

Na wyposażeniu każdego woliera powinny znaleźć się najróżniejsze zabawki, które pozwolą chociaż w pewnym stopniu zaspokoić papuzią ciekawość i potrzebę bycia w nieustannym ruchu. Mogą to być gotowe akcesoria zabawkowe nabyte w sklepie zoologicznym aczkolwiek, równie dobrze możemy wykonać zabawki samodzielnie inspirując się dosłownie wszystkim, co nas otacza. Podczas wymyślania i tworzenia zabawek należy jednak mieć się na baczności, gdyż muszą one spełniać podstawowe kryteria bezpieczeństwa. Przede wszystkim nie mogą zagrażać papugom skaleczeniem i zranieniem, zakleszczeniem czy nawet przypadkowym uduszeniem.

Papugi uwielbiają skakać z gałązki na gałązkę dlatego też, w pierwszej kolejności należałoby zadbać o atrakcję tego typu. Silnie rozgałęzione drzewko w wolierze ogrodowym czy balkonowym albo niewielka gałąź w klatce domowej, to absolutny mus. Warto postawić także na huśtawkę: tradycyjną- płaską lub też taką na bazie okręgu czy kwadratu, gdyż papużki kochają kiedy nimi buja na boki. Ponadto, dobrym pomysłem jest umieszczenie w wolierze wiszących siatek, po których ptaki będą mogły skakać i wspinać się, za czym wprost przepadają! Także, basenik z wodą albo piaskiem, który od czasu do czasu spełnia rolę higieniczną, na co dzień może stać się świetną papuzią zabawką.

Oczywiście, w żadnej klatce nie może zabraknąć ptasiego gniazda z jednym wejściem-wyjściem, które jest dla niego swego rodzaju schronieniem i azylem. Jeśli jednak powierzchnia woliera na to pozwala, to można wstawić do środka dodatkowe gniazdo z licznymi dziuplami, które będzie pełnić rolę zabawki.

Jeśli posiadamy dużą papugę o talencie do naśladowania głosów i zastanawiamy się jak sprawić by papuga przemówiła, to oprócz ćwiczenia z nią mówienia i gwizdania osobiście, można wspomóc się przeróżnymi elektoro-akcesoriami, które będą emitowały dźwięki, gdy nas nie będzie w pobliżu. Ze względów bezpieczeństwa powinny być one jednak umieszczane poza klatką aczkolwiek, zabawki z „ptasimi” atestami możemy bez obaw wstawiać do woliera.