Zabiegi pielęgnacyjne papug

Zabiegi pielęgnacyjne papug.

Higiena, oprócz tego, że pozwala zachować dobry stan zdrowia, wpływa także na estetykę i ogólny wygląd. Tym samym, tak, jak sierść zwierząt futerkowych wymaga specjalnej troski, tak i ptasie pióra winny być odpowiednio pielęgnowane. To zupełnie taka sama zależność, jak w przypadku żywienia. Karmienie i żywność dla ptaków musi być dobrana równie starannie, jak karmy dla innych zwierząt: lotnych, pełzających, pływających czy chodzących.

PAPUZIE KĄPIELE

Ptak dokonuje tej czynności samodzielnie. Zadaniem hodowcy jest jedynie stworzenie mu warunków ku temu, a mianowicie udostępnienie papudze wanienki wypełnionej wodą w temperaturze pokojowej, koniecznie zdatną do picia, w ilości zgodnej z wielkością ptaka (dla małych osobników nie więcej niż 1-3 cm zanurzenia). Najlepiej wstawić taką wanienkę bezpośrednio do klatki, gdyż to ptak decyduje kiedy, i czy w ogóle, ma ochotę na kąpiel. Papugi można również spryskiwać wodą lub, zamiast wlewać do baseniku wodę, wsypać do niego drobny piasek. Po każdej kąpieli papuga sama suszy i układa pióra.

PRZYCINANIE PAZURKÓW

Zbyt długie szpony utrudniają ptakom poruszanie się dlatego należy je przycinać w miarę potrzeb. Można to robić samemu aczkolwiek, pierwsze przycinanie powinno odbyć się u weterynarza, który zademonstruje, jak wykonać taki zabieg w sposób bezbolesny dla papugi. Poza tym, nieprawidłowe obcięcie pazurów, oprócz bólu, może stać się przyczyną „niesprawności” ptaka. Do zabiegu używa się specjalnej gilotynki (do kupienia w sklepie zoologicznym). Pazur obcina się ponad naczynkiem krwionośnym znajdującym się przy końcu „palca”, które ma lekko różowy odcień i w jasnym świetle jest bardzo dobrze widoczne. Ważne, aby przyciąć szpon pod właściwym kątem. W przeciwnym razie ptak będzie maiła problem z chwytaniem jedzenia i utrzymaniem się na gałęzi.

SKRACANIE LOTEK

Zabieg ten wykonuje się w celu ograniczenia zdolności lotnej ptaków. Przycina się po 5 lotek I rzędu na obu skrzydłach (najdłuższe i najbardziej wysunięte). Trzeba przy tym uważać, aby nie uszkodzić niewykształconych jeszcze piór, które ze względu na silne unerwienie, w razie urazu wywołują ból i obfite krwawienie.

KOREKTA DZIOBA

Dokonuje się jej bardzo rzadko. Zaleceniem do zabiegu jest zły stan zdrowia ptaka, który może być związany np. z przerostem dzioba.