Zakup papugi

Zakup papugi.

Niezależnie od tego, czy planujemy trzymanie w domu jednej papużki dla przyjemności, czy też chcemy założyć dużą hodowlę, konieczne jest spełnienie jednego podstawowego warunku -nowo zakupione ptaki muszą być zdrowe.

Papużki można kupić w sklepie zoologicznym lub bezpośrednio u hodowcy. W obu tych miejscach istnieje możliwość obserwowania ptaków w klatce, w której mieszkają i gdzie nie są poddane stresowi. Kupowanie ptaków od handlarzy na wszelkiego rodzaju giełdach niesie ze sobą ryzyko nabycie chorego zwierzęcia, gdyż w warunkach giełdowych trudniej jest ocenić kondycję ptaka.

Najlepiej wybierać papużkę z większego stadka. Można wtedy porównać zachowanie kilku ptaków. Ważne jest, aby wybrana przez nas papużka nie siedziała sama w kącie klatki. Takie zachowanie jest charakterystyczne dla zwierząt chorych i osłabionych.

Wybierając ptaka, trzeba zwrócić uwagę na stan upierzenia. Pióra muszą być gładkie i lśniące. W sklepach trafiają się ptaki, które w niektórych miejscach ciała są pozbawione piór. Oznacza to niedobór mikro- i makroelementów w pożywieniu bądź też jest oznaką zaburzeń psychicznych, przejawiających się w tym, że ptak sam wyrywa sobie upierzenie.

Zdarza się, że nowo kupione ptaki w pierwszym dniu pobytu w nowym miejscu są nieco wystraszone i niezbyt ruchliwe. Nie znaczy to, że są chore. Ich zachowanie jest wynikiem stresu związanego z transportem oraz przeniesieniem w nieznane im miejsce i zmieni się, gdy papużki oswoją się z nowym otoczeniem.